Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar?

2008 yılında başlatılan deneysel bir çalışma…  Bitcoin, dijital ortamda işlem gören ve al sat yapabileceğiniz sanal bir para birimidir. Bu çalışma, kısa süre içerisinde milyonlarca insana ulaşmayı başardı. Sanal para olarak tanımlayabileceğimiz Bitcoin, an itibarıyla değer kazanıyor ve yatırımcıların göz bebeği olmaya da devam ediyor. Herhangi bir merkez üzerinden yönetilmiyor ya da yürütülmüyor ve aslında insanları tedirgin eden en önemli detaylardan bir tanesi de budur. Avustralyalı Craig Wright, Bitcoin markasının kurucusu olarak karşımıza çıkıyor ve kısa bir süre önce neden takma isim ile piyasada yer aldığını da açıkladı. Üretim süreci ve işlenişi hakkında çok fazla detay karşımıza çıkıyor ve elbette bu detaylar neticesinde güvenirliği de sorgulamak gerekiyor.

Bitcoin’in değer kazanması ile birlikte alt coinler de devreye girdi ve an itibarıyla çok sayıda coin işlem görüyor. Borsa pazarını çok daha değerli hale getirdiğini belirtmekte fayda var ve dilerseniz merak edilenlerden bir tanesi olan üretim şekline ve sürecin nasıl ilerlediğine de hep birlikte göz atmış olalım.

Bitcoin Üretimi Nasıl Yapılıyor?

Bitcoin mining olarak da adlandırılan üretim işlemi de yine en büyük merak konusu olarak karşımıza çıkıyor… Kendi kuralları olan ya da tek bir yönetim merkezine bağlı olarak hizmet veren bir para birimi olmadığını belirtmek gerekiyor. Herkesin katılabileceği ve yine isteyen herkesin üretime dahil olabileceği bir sistemden söz ediyoruz. Dağıtılan şebeke üzerinden işlem gücü kullanılarak üretiliyor. Bu sistem, Bitcoin’i gerçek bir ödeme ağına dönüştürüyor ve yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi milyonlarca insan Bitcoin alım satım işlemleri ile birlikte yatırım yapma fırsatı elde ediyor.

Bitcoin mining işlemleri geçmiş yıllarda CPU destekli gerçekleştiriliyordu. Sisteme dahil olan madencilerin sayısı her geçen gün arttığı için birtakım yeni protokollere yer verildi ve üretim anlayışı da değişiklik göstermiş durumda. Rekabet inanılmaz bir seviyeye ulaştı ve madenci sayısının artması da bunun en önemli nedenlerinden bir tanesidir.

An itibarıyla üretimde daha güçlü cihazlar tercih ediliyor ve hatta 1000 kat daha hızlı çalışabilen miner cihazları karşımıza çıkıyor. Üretimde bir adım öne geçmek istiyorsanız eğer elinizdeki cihazların rakiplerinize nazaran daha güçlü olması gerekiyor. Sahip olduğunuz cihazlar ne kadar güçlü ise üretimde de o denli söz sahibi olacaksınız.

Madenci havuzu oluşturmak, Bitcoin mining sürecinde kesinlikle sizlerin lehine olacaktır ve bunu bir otaklık gibi de algılayabilirsiniz. Üretime daha kalabalık bir şekilde ve daha güçlü cihazlar ile devam etmek, en büyük avantajınız olabilir.

Bitcoin Alım Satım İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

Bitcoin al sat işlemleri için BTC borsasında bir hesabınızın olması gerekiyor ve tüm süreci de bu hesap üzerinden daha profesyonel ve hızlı bir şekilde yürütme şansına sahip olacaksınız. Bu konuda sizlere hizmet veren çok sayıda site var ve bu sitelerden bir tanesine üye olarak süreci başlatabilirsiniz. Ücretsiz hesap oluştur butonunu kullanarak sizlerden istenen bilgileri girmeniz gerekiyor ve sonrasında kullanıcı sözleşmesini onaylayarak süreci tamamlamanız gerekiyor. Güvenlik gerekçesi kapsamında ilgili cep telefonunuza sms alacaksınız ve tek kullanımlık sms kodunu girdikten sonra BTC borsasına adım atmış oluyorsunuz.

Yukarıda bahsi geçen üyelik süreci elbette örnek olarak verilmiştir çünkü her sitenin kendi takip ettiği ve uyguladığı bir sistem söz konusudur. Bitcoin alım satım işlemleri için yatırım yapmanız da gerekecektir ve hesaplarınıza para yükleme işlemini de yine üye olduğunuz site aracılığı ile sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Yatırımlarınız onaylandıktan sonra Bitcoin alım işlemlerini gerçekleştirebilir ve sık sık takip ederek uygun değeri yakaladığınızda satış işlemlerinizi de yine ilgili site üzerinden gerçekleştireceksiniz. Bu bağlamda güvenilir bir aracı siteye üye olmanız gerekiyor.

Bitcoin’ler Cüzdana Taşınıyor!

Trace Mayer ismini çok sık duyuyoruz ve kripto para yatırımcılarının başında gelen bu isim, kısa bir süre önce çarpıcı bir iddiaya imza attı. Kripto para sahiplerini yakından ilgilendiren bu açıklama ile birlikte kripto para cüzdanlarının aktif hale getirilmesini ve Bitcoin’lerin de bu cüzdanlara taşınmasını önerdi. 3 Ocak’tan itibaren gerçekleşecek olan bu çalışma ile birlikte tüm engellemeler ortadan kalkacak gibi görünüyor.

Tam da Şu An Bitcoin Alınır mı?

3 aylık bir süreci ele alarak değerlendirme yaptığımızda Bitcoin’in 7300-7500 Dolar seviyesinde olduğunu görebiliyoruz. Bu seviyenin öncesinde rakamlar daha yüksekti ve 8300 Dolar’ı gördü. Seviye bu noktaya gelmişken birçok yatırımcı daha da yükseleceğini ve hatta 9000 Dolar seviyesine ulaşacağını dile getirdi ancak birçok yatırımcı gibi onlar da yanıldı. Yanılmakla kalmayıp BTC’nin büyük düşüşüne de şahit olduk. 7.300 Dolar sonrası 6.700 Dolar seviyesini gören Bitcoin, büyük bir hayal kırıklığı yarattı ancak yatırımcılar her zaman için temkinli ve sabırlı davranmanızı dile getiriyor çünkü bu tarz ani düşüş ve yükselişler BTC klasiği haline gelmiş durumda.

Peki sonra ne oldu? Az önce bahsettiğimiz şeyi ispatlarcasına büyük bir yükseliş gerçekleşti ve bu ani düşüş sonrası BTC bir anda 8260 Dolar’a kadar çıktı. BTC tarihindeki en büyük ikinci yükseliş olarak tarihe altın harflerle kazındığını da belirtmek gerekiyor.

Tam da şu an Bitcoin alınır mı? Bitcoin fiyatları neler? Gibi sorular aklınızı kurcalıyor olabilir ancak bir yatırım tavsiyesinde bulunmak ya da alım yapın demek kesinlikle yanıltıcı olacaktır. 1 Bitcoin 19.813,15 Türk Lirasına karşılık geliyor fakat yarının ne getireceğini ya da uzun vadede sürecin nasıl değişiklik göstereceğini kestirmek elbette zor!

Bitcoin Borsaları Hakkında

Hangi siteyi ya da hangi platformu tercih etmem gerekiyor? Diye soracak olursanız eğer güvenilir bitcoin borsaları listesi ile sizlere daha sağlıklı bir cevap sunabileceğimizi düşünüyoruz.

  • Binance: 1 milyar Dolar’ı aşan bir işlem hacminden bahsetmek mümkün ve her geçen gün bu rakam biraz daha artış gösteriyor. Çin merkezli olduklarını da ifade etmek gerekiyor ve sektörün en güvenilir borsaları sıralamasında zirveyi zorladıklarını da görebiliyoruz.
  • Kucoin: Michael Gan yönetimindeki platform da yine en güvenilir BTC borsalarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Çin merkezli adreslerden biri ve yine çok sayıda insanın tercih ettiği özel bir adres olduğunu belirtmek gerekiyor.
  • Coinbase
  • Kraken
  • io
  • Shapeshift

Ve çok daha fazlası…

Peki Bitcoin ne kadar güvenilir? Şimdi dilerseniz bu soruya da detaylı bir şekilde yanıt verelim… Sanal para ve dijital ortam üzerinden yönetilen bir süreç, birçok insana güvenilmez olarak lanse ediliyor. Az önce de bahsettiğimiz gibi doğru adresleri tercih ettiğiniz ve işlemleri bu adresler üzerinden yönettiğiniz takdirde herhangi bir sorun yaşamazsınız. Bitcoin, saldırılara açık bir sistem olabilir ve bunu deneyenlerin sayısı da çok fazla ancak şimdiye kadar herhangi bir sorun yaşanmadı ve zaten internet ortamında detaylı bir araştırma yaptığınızda yatırımcıların bu konuda hemfikir olduklarını sizler de göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir