Blok Zinciri Neden Bu Kadar Önemli

Dijital para birimleri ve kripto para dünyasında en çok karşınıza çıkan terimlerden bir tanesi de blok zinciridir. Peki blok zinciri neden bu kadar önemli ya da insanları neden bu kadar fazla ilgilendiriyor? Şimdi dilerseniz hep birlikte bu detaya göz atalım ve ne gibi faydalar sağladığına da birlikte bakalım.

Dolandırıcılığın Önüne Geçiyor

Bildiğiniz üzre piyasada çok büyük bir ticaret dönüyor ve para akışı da tahmine dilenden çok daha fazladır. Hem alıcıyı hem de satıcıyı korumak adına akıllı sözleşmelere ihtiyaç var ve blok zinciri de tam olarak bunu karşılıyor. İki tarafı da koruma altına alan ve dolandırıcılıkların önüne geçen özel bir işleyişten bahsetmek mümkündür.

Sahtecilik yapmak ya da bunun için bir adım atmak bu sistemde mümkün değildir çünkü yapılan her şey kayıt altına alınıyor ve kusursuz bir şekilde denetleniyor. İşlemler iki taraf arasında gerçekleşiyor ve benzersiz imzalar ile birlikte onay veriliyor, yani herhangi bir şekilde dolandırıcılık durumu söz konusu değildir ve akıllı sözleşmeler de bunu güvence altına alıyor. Blok zinciri ne kadar güvenilir diye soracak olursanız eğer tek bir sorun dahi yaşamayacağınız kadar diyebiliriz.

Aracıları Ortadan Kaldırıyor

Uçtan uca bir sistem sayesinde aracıları ortadan kaldırıyor ve alış verişlerinizi daha rahat bir şekilde yapmanıza fırsat sunuyor. Bankalara ya da bu konuda hizmet veren diğer aracı kurumlara para ödemeniz ve masraflarınızı arttırmanız gibi bir durum söz konusu değildir. Dünyanın bir ucundaki arkadaşınıza para gönderebilir ve onunla alış veriş yapabilirsiniz. Komisyon detayının kakması elbette kullanıcıların lehine bir durumdur. Dilediğiniz an dilediğiniz yerden işlem yapabiliyorsunuz ve internet bağlantınızın olması yeterlidir.

Hızlı İşlem Süreci

Dijital para transferinin çok daha hızlı bir şekilde ve hatta dakikalar içerisinde gerçekleşmesini sağlayan çok özel bir teknolojiden bahsetmek mümkün ve zaten insanları bu dünyaya çeken en önemli detaylardan bir tanesi de hiç şüphesiz ki budur. Günlerce beklemek zorunda değilsiniz ve tam aksine dilediğiniz an dilediğiniz gibi hızlı bir şekilde işlem yapma şansına sahipsiniz.

Güçlü Depolama Alanları

Bulut depolama teknolojisinin kullanılması en önemli avantajlardan biridir ve bu sayede çok daha geniş alanlar yaratmak ve kullanıcıya ayrıcalıklar sunmak da mümkün hale geliyor. Şifreleme anahtarı kullanarak depoladığınız verileri de daha güveni bir şekilde elinizin altında tutabiliyorsunuz. Blok zinciri bu konuda da büyük bir başarıya imza atıyor.

Ödüllendirmeler

Farklı kampanyalar üzerinden sunulan ödüller ile birlikte kullanıcılar ödüllendiriliyor. Bu gerçekten teşvik edici bir detay ve keyifli olduğunu da söyleyebiliriz. Ödül puanlarınızı dilediğiniz gibi kullanabiliyor ve yine farklı kullanıcılar ile de takas edebiliyorsunuz. Basit bir örnek verecek olursak eğer uçak bileti satın alırken ya da kahve satın almak istediğinizde de yine bu ödülleri kullanabiliyorsunuz. Blok zinciri ile birlikte insanların hayatına farklılıklar getirildi ve an itibarıyla milyonlarca insanın bu durumdan fazlasıyla memnun olduğunu görebiliyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir