Dogecoin ile İlgili Merak Edilenler

Sosyal medyada ve internet üzerindeki birçok platformda bir kalıp haline gelen Doge, yeni bir kripto para biriminin doğuşunu da gerçekleştirmiş durumda. Şaka parası olarak gündeme gelen ve 6 Aralık 2013 tarihinde piyasadaki yerini alan Dogecoin, piyasa değerini kısa süre içerisinde üst seviyelere taşımayı başarmış durumda. Şakınlık içerisinde takip ettiğimiz isimlerden bir tanesi ve bizimle birlikte milyonlarca insan tarafından kıskaca alındığını da belirtmek isteriz. 1 aylık süre içerisinde 60 milyon Dolar gibi bir rakama ulaşıldı ve 2017 Aralık Ayı’nda bu rakamın 308 milyon dolar olduğunu görebiliyoruz. Bu büyümenin anormal olduğunu düşünebilirsiniz ancak yeni dönem teknolojisi bu tür gelişmelere açık ve artık yatırımcılar da buna şaşırmadıklarını dile getiriyorlar.

Birçok yatırımcı ve kaynak tarafından Litecoin’in türevi olarak nitelendiriliyor ve bu şekilde lanse ediliyor. Diğer kripto paralar ile kıyasladığımızda çok daha absürt ve hızlı bir gelişime imza attığını da görebiliyoruz. Dogecoin’in sembolüne baktığımızda da gerçekten ilgi çekici bir logo karşımıza çıkıyor. Japon Shiba Inu köpeğini logo olarak belirleyen para birimi, bu sayede de geniş kitlelere ulaşmayı başardı. Yaratıcıları, Bitcoin’den çok daha fazla değer gören bir kripto para birimi olması için uğraş veriyor ancak sizler de tahmin edersiniz ki bu pek de mümkün değil. Şimdi dilerseniz yaratıcılarına ve gelişimine de hep birlikte göz atalım.

Dogecoin’in Yaratıcıları

Dogecoin’in yaratıcısı, adını sık sık duyduğumuz Billy Markus’tur. Bir bilgisayar programcısı olan Markus, geniş bir demografiye sahip olan kripto para biriminin yaratılabileceğini ispat etmiş durumda ve Dogecoin de bunun en güzel ve en önemli örneklerinden bir tanesidir. Yaratım sürecinde aceleci davranmadığını ve insanların ilgisini çekebilecek bir çalışmaya imza atabilmek adına fazlasıyla hassas davrandığını dile getiriyor. Ortaya çıkan sonuç ise bunu ispat eder nitelikte…

Doge isminin kısa süre içerisinde fenomen hale gelmesi ile birlikte Adobe Systems çalışanlarından biri olan Palmer, Twitter’ı da kullanarak bunun üzerine gitmiş ve Dogecoin’den daha önce popüler hale gelen Doge ismi üzerine bir domain satın almıştır. Şu an anlattıklarımız size şaka gibi gelebilir ancak emin olun tüm gerçekler bu şekilde ve Dogecoin’in yaratımı da gayet eğlenceli bir süreci beraberinde getiriyor. Markus, Palmer’ın bu hareketini görmüş ve onunla iletişime geçerek Dogecoin için adımlarını atmıştır. Bu eğlenceli süreç, Dogecoin gibi bir kripto para birimini bizimle buluşturdu ve an itibarıyla fazlasıyla popüler olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Dogecoin Nasıl Üretilir?

Yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi Dogecoin, Litecoin’in türevlerinden bir tanesidir. Sınırsız üretim fırsatı sunan özel bir kripto para birimi olduğunu da belirtmek gerekiyor. Proof-of-work için Scrypt kullanılıyor. Blok zamanlaması oldukça kısa bir süreye karşılık geliyor ve 1 dakika gibi bir süreden bahsetmek de mümkündür. Sınırsız üretim miktarı, Dogecoin’i diğer kripto paralara nazaran daha tercih edilir ve özel hale getiriyor ve bu da deflasyonel olmayan bir kripto para birimi yaratıyor.

Piyasaya çıktığı ilk zamanlarda Litecoin ile çok fazla kıyas edildi ancak bir türevi olarak yer aldığını bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Blok süresinin 1 dakika gibi kısa bir süreye karşılık gelmesi onu daha değerli hale getirdi ve Litecoin’e baktığımızda bu sürenin 2.5 dakika olduğunu görebiliyoruz. Bu bağlamda bir kıyas yapıldığında elbette avantajlı ancak tek bir detay üzerinden değerlendirme yapmak da çok sağlıklı olmayacaktır.

Yüksek performanslı bilgisayarlar kullanmak zorunda değilsiniz ve resmi siteye giriş yaparak ilgili programı indirmeniz gerekecektir. Bilgisayarınıza kurduktan sonra Dogecoin havuzlarına erişim açık hale geliyor ve sizler de sorunsuz bir şekilde işlem yapabiliyorsunuz. Blok zinciri, diğer kripto paralara benzer şekilde çalışıyor ancak Dogecoin’i popüler hale getiren en önemli detay kesinlikle fenomen doge kelimesidir. Yaratıcıları, yükselişe geçecek olan ya da değerlenecek bir para birimi gibi cümleler kurmuyor ya da bu tür iddialar ortaya atmıyor çünkü böyle bir hedefleri yok. Birçok yatırımcı da aynı fikirde ancak bu Dogecoin’in popüler bir kripto para birimi olduğu gerçeğini de hiçbir zaman değiştirmeyecektir. Dogecoin’i takip edebileceğiniz çok sayıda web sitesi var ve anlık gelişmeleri de sayfamız üzerinden de kolayca takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir