Ethereum Nedir? Ne işe Yarar?

Kripto para dünyasının en değerli isimlerinden bir tanesi olan Ethereum, yeni dönemde de beklediği ilgiyi görecek ve hatta daha fazla kullanıcıya ulaşacak. Şimdi dilerseniz Ethereum hakkında merak edilenleri başlıklar halinde ele alalım ve hep birlikte değerlendirmeye çalışalım.

Ethereum Nedir?

Vitalik Buterin tarafından duyurulan ve piyasaya kazandırılan sanal paralardan biri olan Ethereum, piyasaya ilk çıktığında alt coin olarak lanse edildi ancak şu anki değerine ve konumuna bakıldığında bir alt coin’den çok daha fazlası olduğunu net bir şekilde gösteriyor. Büyük bir ilgi ile karşılandı ve hatta yaratıcıları da yaptıkları bir açıklamada bu kadar ilgi beklemediklerini dile getirdiler. Gelişen dünyada adını daha uzun yıllar duyacağımızı düşünüyoruz ve yatırımcılar da bizimle aynı fikirde görünüyor.

Kripto işletim sistemlerinden biri olan Ethereum, ana güç kaynağı ETH olan sistemler bütünüdür. Bitcoin’in Blockhain mantığı ile hareket ettiğini ve ilerlediğini biliyoruz ve ethereum da benzer bir mantık ile yola çıktı ve farklı bir yazılım dilini baz alarak merkezi olmayan yazılım protokollerine imza attı diyebiliriz. Protokoller dahilinde çok sayıda avantaj sunduğunu da belirtmekte fayda var ve bunlardan bir tanesi de binlerce alt coin yaratmayı mümkün hale getirmiş olmasıdır. Bitcoin’in ikinci versiyonu olarak tanımlayabileceğimiz bir sistem olduğunu düşünüyoruz ve birçok kullanıcı da bizimle aynı fikirde.

Ethereum, Bitcoin’in Tahtını Sallayabilir mi?

Bu soru ile birçok forumda ya da platformda karşı karşıya gelebilirsiniz ancak bu tür bir kıyaslama yapmak ya da taht mücadelesine dönüştürmek gerçekten anlamsız olacaktır. Ethereum, çok farklı bir noktada ve hatta yaratıcıları da yaptıkları açıklamada, diğer kripto paraların altın, Ethereum’un ise petrol olduğunu dile getirerek ilginç bir benzetmeye imza attılar. Farklı kulvarlarda yarışmıyorlar ancak Ethereum kendi çizgisinde ilerliyor ve bu şekilde devam edeceğini de belirtmek gerekiyor.

Ethereum Basit Bir Kripto Para Birimi Değil!

Onu farklı kılan birçok detay var ve bu detaylardan bir tanesi de merkezi olmayan uygulamalar için önemli bir platform olarak karşımıza çıkmasıdır. Geliştirici kimseler- Dapp’lerini barındırmak adına Ethereum kullanabiliyor.

Blockhain tabanlı bu platform, toplam ticaret hacmini her geçen gün biraz daha arttırıyor ve onun da Bitcoin gibi merkez bankasından üretilmiyor olması yatırımcıların dikkatini çekmeyi başarmış durumda. Madencilik faaliyetlerinin sıksı bir şekilde yürütülmesi ve üreticilerin de destek vermesi bu yüzden en önemli detaylardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Bitcoin üretiminde belli bir sınırlama söz konusudur ve bu sınırın üzerine çıkılamıyor ancak Ethereum’da bu tür bir sınırlama söz konusu değildi. Son dönemde ise enflasyon tehlikesinin önüne geçebilmek adına belli başlı kararlar alındı ve artık her yıl en fazla 18 milyon adetlik bir üretime izin veriliyor ve bu da üst sınır olarak belirlenmiş durumda.

Ethereum 2.0 için Harekete Geçildi!

Bir proje olarak da nitelendirebileceğimiz Ethereum 2.0, Vitalik Buterin için de büyük bir önem taşıyor ve yakın zamanda bu proje için kesenin ağzı açıldı. 2000 ETH’lik bir yatırımdan bahsediyoruz ve bu gerçekten çok büyük bir rakam. Bu yatırım bir taraftan da projenin ne kadar değerli olduğunu gözler önüne seriyor. Ethereum için an itibarıyla dünyanın en büyük üçüncü kripto para birimi yakıştırması yapılıyor ve bunu fazlasıyla hak ettiğini düşünüyoruz. Geliştirilmesinde ve yeni projeler ile desteklenmesinde herhangi bir sakınca yok ve yatırımcılar da bizimle hemfikir görünüyor. Yatırım yapılan öncelikli kurum Prysmatic Labs oldu ve bununla birlikte Sigma Prime da yatırım aldı. Rakam 1.1 milyon liranın üstünde ve az önce de belirttiğimiz gibi bu konuda ne kadar ciddi olduklarını bu sayede daha net bir şekilde görebiliyoruz.

Şaşırtıcı Yükseliş Devam Ediyor…

19 Aralık, öyle zannediyoruz ki kripto paralar için ve yatırımcılar için unutulmaz bir tarih olarak hafızalara kazınacak. An itibarıyla çift haneli yükseliş devam ediyor ve bu durum birçok yatırımcıyı da şaşırtmayı başarmış durumda. Bitcoin için de aynı durum geçerli ve Ethereum da bu gelişmelerden nasibini almış gibi görünüyor.

1 ETH şu an 546.54 Türk Lirası olarak karşımıza çıkıyor ve yükseliş devam edecek gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir