Factom Nedir?

Çok sayıda farklı belgeyi depolamak ve güvence altına almak adına oluşturulan güçlü bir blok zinciri olarak tanımlayabileceğimiz Factom, özel bir yazılım desteği ile birlikte organizasyonlarda var olan bilgi ve verileri güvence altına alma konusunda fazlasıyla başarılı bir sistemler bütünüdür. Klasik bir blok zincirinden bahsetmek doğru olmayacaktır çünkü daha üst düzey bir çalışma karşımıza çıkıyor ve yatırımcıları da bu yöne doğru çekmeyi başarıyorlar. Verilerin bozulmadan saklanması ve daha da önemlisi güvence altına alınması elbette önemli ancak birçok teknoloji bu konuda yetersiz kalıyor ve Factom teknolojisinin bir adım önde olması da bu yüzdendir. Merkezi olmayan bir protokol biçimi olduğunu da belirtmek gerekiyor ve diğer kripto paralar ile gösterdiği en büyük benzerlik de budur.

Açık kaynak kodlarına sahip olduğunu da belirtmek gerekiyor ve her kullanıcı bu kodla ulaşabiliyor. Bitcoin ile bir kıyaslama yaptığımızda çok önemli bir fark karşımıza çıkıyor ve dilerseniz bu detaya da hep birlikte göz atalım… Bitcoin, finansal sistemlerin kaydını düzenli ve güvenilir bir şekilde saklı tutarken Factom teknolojisi bu bilgilerin yanı sıra birçok farklı bilgiyi de bünyesinde barındırabiliyor. Özetle, her türlü bilgiyi sakladığını ve güvence altına aldığını da söyleyebiliriz. İdeal ve tercih edilir bir platform olmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de budur ve yatırımcılar da bizimle aynı fikirde.

Factom teknolojisinin farklı bir işleyişi var ve sistem girdilerini öncelikli olarak listeliyor, sonrasında ise dosya haline dönüştürerek saklama işlemini gerçekleştiriyor. Güvenilirlik düzeyi oldukça yüksek ve az önce de söylediğimiz gibi birçok yatırımcının bu sistemi tercih etmesindeki en önemli etkenlerden bir tanesi de kesinlikle budur. Kayıt altına alınması mümkün olan her veri ve bilgi bu sistemde depolanabilir ve listede yer alan herhangi bir bilginin silinmesi ya da farklı bir kullanıcı tarafından değiştirilmesi imkansızdır. Açık kaynak kodlu olması denetlenebilir olmasını sağlıyor ancak bunun dışında değiştirme ya da silme gibi bir durum mümkün olmuyor. Yine bir özet geçecek olursak, Factom teknolojisi, kullanıcılarına boş bir defter sunuyor ve doldurmaları için de izin veriyor.

Yaratım Süreci ve Çalışma Sistemi

Takvimler 2014’ü gösterdiğinde Paul Snow ve David Johnston, projenin yaratımı için harekete geçmiş ve bir fikir havuzu oluşturarak ilk adımı atmıştır. 2015 yılında ise ilk tokenlerin satışı gerçekleşti ve Factom teknolojisi ile tanışma fırsatı elde ettik. Factom, piyasaya çıktığı gün ABD Vatan güvenliği Departmanı’nın yanı sıra Honduras Hükümeti ile de ortaklık kurarak karşımıza çıktı ve bu da güven veren detaylardan biri olarak lanse edildi. Honduras Hükümeti, arazi tapu kayıtlarını daha sağlıklı bir şekilde saklamak ve daha da önemlisi dolandırıcılığın önüne geçmek için bir protokol imzaladı ve Factom teknolojisini kullanmayı tercih etti.

Factom teknolojisinde verilerin Bitcoin zincirine yazılması gibi bir durum söz konusu değildir. Farklı olarak, karışık veriler yazılır ve Blockhain üzerinden ilgili denetim mekanizması yaratılır. Güvenli ve oldukça sağlıklı bir işleyişe sahip olduğunu bir kez daha hatırlatmak gerekiyor. Bu sistem sayesinde izinsiz düzenlemelerin yapılması gibi bir durum da ortadan kaldırılıyor ve zaten düzenli olarak denetlemeler de yapılmaktadır. Factom teknolojisi, veri doğrulama hizmeti ile birlikte güven veren bir işleyiş sunuyor ve bu konuda fazlasıyla başarılı olduğunu görebiliyoruz.

Bu teknoloji aynı zamanda müzik, edebiyat ve sanata dair tüm eserlerin mülkiyetinin denetlenmesi için de hizmet veriyor. Yaratıcıları, dürüstlük ve güven gibi olguların bir adım önde olduğunu ve amaçlarının da bu olduğunu dile getiriyor.

Factom Teknolojisi Hangi Tokenleri Kullanıyor?

Factoids ve Entry Credits olmak üzere iki farklı token kullandığını söyleyebiliriz. Factoids yani FTC, Factom protokolüne bağlanmak için kullanabileceğiniz dijital paralardan bir tanesidir. Diğer kripto paralar ile ticaretinizi gerçekleştirebilir ve sorunsuz bir şekilde alış verişlerinizi yapabilirsiniz.

Entry Credits ise veri güvenliği servislerinin doğru bir şekilde kullanımını sağlıyor ve Entry Credits alımını da sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Entry Credits ile birlikte blok zincirine 1 kb’lık veri yazma hakkına sahip oluyorsunuz. Bu bağlamda Factoids arzının kontrol altında tutulduğunu ancak talebin yüksek tutulduğunu da bilmenizde fayda vardır. FTC ile EC arasındaki en önemli farklardan bir tanesi fiyatlardır. FTC, dalgalanan bir fiyat politikası ile karşımıza çıkarken EC’ye baktığımızda 0.01 Dolarlık sabit bir rakam ile karşımıza çıkıyor.

Factom Madenciliği Hakkında Merak Edilenler

Günümüz teknolojisi ve yeni dönem ile birlikte milyonlarca insanın madencilik yani üretim yaptığını belirtmek gerekiyor. Factom madenciliği de bunlardan bir tanesidir ve yine birçok yatırımcı tarafından tercih edildiğini de görebiliyoruz. Factom madenciliği ile birlikte Factom coin terimi de karşımıza çıkıyor ve üretim sonucu elde edilen dijital para olduğunu da söyleyebiliyoruz. Merkezi olmayan yapısı ve açık kaynak kodları sayesinde geniş bir kitleye hitap ediyor ve üretimde her kesimden yardım alıyor diyebiliriz.

Factom madenciliğinde önemli bir detay var ve o da değişkenlik gösteren bir sisteme sahip olmayışıdır. Madencilik sürecinde kısa süreler içerisinde al sat yapıldığında kar etme oranının düşeceğini de belirtmek gerekiyor ve birçok yatırımcı da bunun farkında. Factom teknolojisini kullanarak kar elde etmek istiyorsanız eğer uzun vadede planlar yapmalı ve hamlelerinizi de buna göre yapmanız gerekiyor. Güvenilir sistemlerden bir tanesidir ve özellikle son dönemde daha dikkat çekici hale geldiğini görebiliyoruz. İlerleyen yıllarda ne getirir ya da hangi seviyede bizleri karşılar bilemiyoruz ancak şimdilerde fazlasıyla popüler durumda ve çok sayıda yatırımcıyı da bünyesine katmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir