Havale nedir? Nasıl gerçekleştirilir?

Merhaba Arkadaşlar, bu makalemizde gün içerisinde sıklıkla kullandığımız havale işleminin ne olduğundan bahsedeceğiz. Havale nedir? Nasıl gerçekleştirilir? Sorularını yanıtlayacağız umarım faydalı bir makale olmuştur.

Havale Nedir?

Günümüzde tüm para işlemlerini bankalar sayesinde yapıyoruz ve bu işlemleri yaparken havale, EFT ve daha birçok farklı işlemlerle karşılıyoruz illa bunun için de bankaya gitmenize gerek kalmayacaktır. Neredeyse tüm bankaların evde otururken, iş yerinde çalışırken kendinizi yormadan telefondan bu işlemleri gerçekleştirebileceğiniz mobil uygulamaları vardır ve bu işlem bir dakikanızı bile almayacaktır. O zaman gelelim havalenin ne olduğuna. Tercih ettiğiniz her hangi bir bankadan yine o bankaya gönderdiğiniz para transfer işlemine havale diyoruz. Havale,  iban numarası ya da hesap numarasıyla yapılabilir, hangi para birimini kullandığınız da önemli olmayacaktır dikkat edilmesi gereken tek şey aynı banka adı altında iki hesap arasında bu işlemi gerçekleştirmektir. Havale yaparken, ücret alınıp alınmaması tercih ettiğiniz o bankaya kalmıştır. Bazı bankalar ücret alsa da bazı bankalar ücret almayı tercih etmiyor. Sizlerde bunları göz önünde bulundurarak istediğiniz bir bankayı tercih ederek havale işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Havale nasıl yapılır?

Öncelikle havale işleminizi yaparken göndericinin ve alıcının aynı bankada hesaplarının olması gereklidir.  Aynı şubede bulunan hesaplarınız arasında yaptığınız para transfer işleminizde çoğunlukla ücret alınmamaktadır, farklı şubelerdeki hesaplarınız arasında yaptığınız havale işlemlerinizde ise belli bir ücret alınmaktadır. Buraya kadar bahsetmiş olduğumuz havale işlemi banka havalesiydi bir de PTT havalesine değinelim, genellikle bankada hesap açtırmayan kişilerin tercih ettiği işlemdir. PTT havalesi sayesinde hem yurt içinde hem de yurt dışında olan alıcılara para transfer edebilirsiniz bunun içinde gerekli olanlar alıcının adı, soyadı ve adres bilgileri ile kendinizin bilgileri olacaktır. Daha sonra transfer etmek istediğiniz ücreti PTT ye giderek nakden teslim etmeniz gerekecektir. Havale edilecek ücrete göre de belirlenen bir tutar olacaktır onu ödemeniz gerekir. PTT havalesinde anlattığımız bilgilere bakacak olursak Banka havalesine göre daha uzun sürmektedir.

Havale saatleri

Havale işlemlerinizi hafta sonları ve tatil günleri de dâhil olmak üzere 7/24 istediğiniz her hangi bir zaman diliminde yapabilirsiniz. Yapılan havalenin ne zaman hesaba geçip geçmediğini merak edenleriniz mutlaka olacaktır aynı banka arasında yapılacağı için bu işlem fazla uzun sürmez. Gerçekleştirmiş olduğunuz havale işleminde, para hemen karşı hesaba aktarılmaktadır. Bankalar kendi içlerinde bazı günlerde yoğunluklarla karşılaşabiliyor, bu gibi durumlarda para transfer işlemleriniz yarım saati bulacaktır.

Havale ve EFT neden farklıdır?

Daha önce de belirttiğimiz üzere havale aynı banka arasında gerçekleşmektedir, buda havale ile EFT arasında ki en önemli farkı ortaya çıkarmaktadır çünkü EFT işleminizi yaparken havalede olduğu gibi aynı bankayı kullanmıyorsunuz farklı bir bankada yani A bankasından B bankasına para gönderme işleminizi gerçekleştiriyorsunuz. EFT’nin açılımı Elektronik Fon Transferidir. Yani TL üzerinden yapacağınız her hangi ödeme işlemlerinizin elektronik ortamda gerçekleşmesidir. Havalede dilediğiniz saat ve günlerde rahatça işleminizi yaparken, EFT’de zaman sıkıntısıyla karşılaşılmaktadır. EFT işleminizi gerçekleştirirken bankaların mesai saatine göre hareket etmeniz gerekecektir yani 08.00-17.00 saatleri içerisinde karşı bankaya para transfer etmiş olursunuz, bu saatler dışında yaptığınız EFT işleminde paranız ertesi gün 08.00 da sistemin yeniden açılmasıyla gönderdiğiniz hesaba düşecektir. Bu iki işlemi de internet üzerinden sizlere kolaylık sağlayarak yapabilirsiniz. Son olarak bu iki işlem için gereken bilgileri ele alacak olursak EFTden istenen bilgilerin havaleden daha az olması, yapacağınız EFT işleminin onay süresini daha aza indirecektir. Havale işleminde istenilen bilgilere değinecek olursak daha fazla ve karışık olduğunu söyleyebiliriz. Buda sizlere gerçekleştirmek istediğiniz havale işleminizin onay süresinin EFT den daha fazla olduğunu gösterecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir