Litecoin Hakkında

Popüler alt coinlerden biri olan Litecoin, Bitcoin’in açık kaynak kodlu yazılımı kullanılarak üretilen ve piyasaya sürülen ilk alt coin olarak önemli bir yere sahiptir. LTC sembolü ile tanıdığımız Litecoin, an itibarıyla fazlasıyla popüler ve yatırımcıların en çok tercih ettiği coinler arasında gösteriliyor. 13 Ekim 2011, sihirli bir tarih ve bu tarihte Litecoin ile tanıştık. Günümüze kadar ulaşmayı başarmış durumda ve birçok yatırımcı tarafından hali hazırda tercih edildiğini de görebiliyoruz. Google mühendislerinden biri olan ve ismini çok uzun zaman sonra açıklayan Charlie Lee- Litecoin’in yaratıcısı olarak karşımıza çıkıyor. 2013 yılına baktığımızda alt coin’in inanılmaz bir yükseliş kaydettiğini görebiliyoruz ve aslında en popüler olduğu dönem de bu yükselişi kaydettiği zaman dilimidir. Kısa süre içerisinde milyonlarca insana ulaşmayı başardı ve günümüzde de bu popülariteyi korumayı başarıyor.

Birçok kripto para birimi gibi Litecoin de herhangi bir merkeze sahip değildir yani tek bir merkezden yönetilmiyor. Küresel ödeme ağı olarak tanımlama yapmak mümkündür ve yine birçok kaynakta bu şekilde ifade edildiğini de görebiliyoruz. Bunun yanı sıra ülkemizde satışı yapılan bir coin olarak karşımıza çıkıyor. Bir diğeri ise hepinizin daha yakından tanıdığı Bitcoin’dir.

Litecoin’i popüler hale getiren ve tercih edilmesini daha da kolaylaştıran birtakım etkenler var. Bu etkenlerden bir tanesi ise diğer coinlere nazaran daha hızlı işlem onay süresi sunuyor olmasıdır. Bitcoin ile bir kıyaslama yaptığımız takdirde 10 dakika gibi bir işlem onay süresi karşımıza çıkıyor ancak Litecoin’e baktığımızda bu sürenin 2.5 dakika gibi çok ama çok kısa bir süre olduğunu görebiliyoruz.

Litecoin’in Ortaya Çıkışı…

İlk alt coin olma özelliği ile birlikte kısa sürede daha bilinir ve tercih edilir hale gelen Litecoin, Bitcoin’in açık kaynak kodlu yazılımı kullanılarak ve bu kodlar geliştirilerek ortaya çıkmış ve piyasaya sürülmüştür. Litecoin’in en büyük avantajlarından bir tanesi de kişisel bilgisayar kullanıcılarına bile mining yapma şansı sunuyor olmasıdır. Kişisel bilgisayarlarınızı kullanarak da Litecoin üretimi yapabiliyor ve sektöre katkıda bulunabiliyorsunuz.

Scyrpt tabanlı bir işlem kanıtlama algoritması mevcut ve bu da normal bilgisayarları daha işlevsel hale getiriyor. Ekran kartı satışlarının artış göstermesi ve son dönemde zirveye çıkması da bu yüzdendir. 2013 yılında tam manasıyla tanıma fırsatı elde ettiğimiz Litecoin, 2014 yılında ilk güncellemesini aldı ve çok daha kusursuz bir seviyeye ulaştı. Düşük işlem ücretinin yanı sıra güvenilir olması da bu alt coini daha popüler hale getirmiş durumda. Bitcon ile kıyaslandığı takdirde piyasa hacmi en güçlü olan kripto para birimlerinden biri olduğunu görebiliyoruz ve bu da dikkat çekici unsurlardan bir tanesidir.

Üretim Süreci

Scrypt tabanlı algoritma üzerinden Bitcoin kaynak kodlarının kullanılması ve geliştirilmesi ile birlikte üretimi mümkündür. Her ne kadar benzer üretim yöntemi gibi görünse de Btc ile arasında büyük farklar bulunuyor ve bu farklar üretim esnasında da karşımıza çıkıyor. Madencilik bakımından ele alındığında aynı olduğunu görebiliyoruz ancak üretim sayısının fazla olması bu coin’i BTC’nin önüne geçiriyor diyebiliriz. Bitcoin’de üretim miktarı 21 milyon ile sınırlandırılmış ancak Litecoin’de bu sınırın 84 milyon olduğunu görebiliyoruz ve bu da üretimi daha güçlü ve hızlı hale getiriyor. Özel mining cihazları desteği ile ya da yurt dışı cihaz gücü kiralama işlemi ile birlikte sizler de üretime dahil olabilirsiniz.

Blok Zinciri Hakkında

Yüksek işlem hacmi ile birlikte daha kullanışlı ve daha tercih edilir bir hal alan Litecoin, daha sık bir blok ağına sahip ve bunu da destekliyor. Bu sayede çok daha fazla işlem yapabilme şansı sunuyor ve bu da LTC’yi diğerlerinden ayıran en önemli ve değerli özelliklerden bir tanesidir.

Lighting Network

Blok zinciri üzerinde yapılan işlemlerde yaşanacak olan sorunları ve zaman kaybını ortadan kaldırmak adına yaratılan sistemler bütünüdür ve kusursuz bir işleyişe sahip olduğunu da belirtmek gerekiyor. Komisyonlar en büyük sorunlardan bir tanesi ve komisyon nedeniyle işlemlerin aksaması da söz konusu olabiliyor ancak bu sistem sayesinde sorunlar çözüme kavuşturulmuş durumda. Sistem, bir ödeme kanalı gibi çalışıyor ve bunu da sorunsuz bir şekilde yerine getiriyor.

Yenilikler

Litecoin geliştirilmeye devam ediyor ve bu sayede var olan aksaklıkların da sonlandırılması hedefleniyor. Ethereum’a ait akıllı kontratların artık Litecoin için de uygulanacağı ve geçerli olacağından bahsediliyor. Bununla birlikte takas adı verilen bir yenilikten de bahsediyor.

Bu kontratlar ile birlikte karmaşık komutların yarattığı sorunların ortadan kaldırılacağı dile getirildi ancak ne denli başarılı olur bunu kestirmek pek de mümkün değil. Ethereum’un işleyişine yakın bir sistem ele alınmış durumda ve bu sistemi biraz daha geliştirerek farklı bir işleyişe imza atacaklarını duyurdular. Atomik takaslar ile birlikte LTC’nin daha popüler olacağı tahmin ediliyor ve aslında amaç da tam olarak budur. Aracıya ihtiyaç duymayacaksınız ve Token takası işlemlerinizi de yine aracı olmadan daha hızlı bir şekilde ve daha kolay bir şekilde yerine getirebileceksiniz.

Litecoin’in yenilikçi ve vizyon sahibi yüzünden de bahsetmek gerekiyor ve madencilerini ödüllendiren bir kripto para olduğunu da söyleyebiliriz. Madenciler, çözmeleri gereken algoritmayı çözdüğü ve bunu firmaya ilettikleri takdirde firma tarafından büyük bir ödül kazanıyorlar. Bir nevi teşvik etmek ve bunu da kusursuz bir şekilde başardıklarını görebiliyoruz.

Her blok için bahsedilen rakam ise 25 litecoin olarak karşımıza çıkıyor fakat bir detay söz konusu ve bu miktarın her dört yılda bir olmak kaydı ile yarıya düşürüleceği dile getiriliyor. Bu ödüller sayesinde üretimde teşvik ve sistemin geliştirilmesi de daha kolay bir hal alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir