Monero Hakkında

Resmi web sitesi üzerinden edindiğimiz bilgiler doğrultusunda çok basit bir tanımlama yapmak mümkün. Güvenilir, özel ve daha da önemlisi izlenemeyen güçlü bir para sistemi şeklinde bir tanımlama yapılıyor ve birçok kaynakta da bu tanım karşınıza çıkacaktır. Özel bir şifreleme yöntemi sayesinde güvenilirlik hat safhada ve insanların sistemi tercih etmelerinin en önemli nedenlerinden bir tanesi de kesinlikle budur. %100 izlenemeyen ve bağlantısız bir yöntemden bahsediyoruz ve an itibarıyla bunu gerçekleştiren farklı bir para birimi yoktur.

2022 yılında yine Monero bünyesinde CyrptoNote’un uygulaması olarak karşımıza çıkan Bytecoin piyasaya sürüldü ve kısa süre içerisinde büyük sükse yaratmayı da başardı. Btc uygulama katmanına benzer çok sayıda detay karşımıza çıktı fakat birbirinden çok farklı uygulamalar olduklarını da belirtmek gerekiyor. Monero, 7 kişilik bir ekibi karşımıza çıkartıyor ve geliştiriciler, yakın zamanda Monero’nun çok daha popüler hale geleceğini ifade ediyor. Şu an için bir tahminde bulunmak elbette kolay değil ancak çok fazla olumlu yorum olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Monero Ne Tür Özelliklere Sahiptir?

  • Paranın yönetiminde kontrol ve denetleme mekanizması tamamen sizlersiniz. Herhangi bir firma ya da şahısın sisteme dahil olup ne kadar harcama yaptığınızı ya da transferde bulunduğunuzu görüntülemesi mümkün değildir.
  • Takas edilebilirlik en büyük özelliklerinden bir tanesidir ve bu değişime sizler de dilediğiniz an dahil olabiliyorsunuz.
  • Monero, herhangi bir şekilde boyut sınırına takılmıyor ya da önceden belirlenmiş bir sınırlama durumu kesinlikle söz konusu değildir.
  • Monero, aynı zamanda birden fazla anahtarlı bir yapıya sahiptir. Bu yapı onu daha karmaşık hale getiriyor ancak güvenliğiniz için çok özel ve önemli bir detay olduğunu da belirtmekte fayda var diye düşünüyoruz.
  • Genel ve özel görünüm anahtardan bahsetmek mümkün ve dilerseniz bu iki detayı da açıklamaya çalışalım… Genel görünüm anahtarına baktığımızda gizli bir genel adres oluşturmak için kullanıldığını görebiliyoruz. Özel anahtar ise blok zincirini taramak için kullanılıyor ve görevini de kusursuz bir şekilde yerine getirmeyi başarıyor.

Harcama Anahtarı: Bu anahtarın göndericiye ait olduğunu belirtmekle başlayabiliriz. Harcama anahtarı kendi içerisinde ikiye ayrılıyor ve bunlardan ilki açık anahtar, diğeri ise özel harcama anahtarı olarak karşımıza çıkıyor. Açık harcama anahtarı, anahtar imajının imzasının doğrulanması için ihtiyaç duyulan anahtar olarak biliniyor. Özel harcama anahtarı ise imajın oluşturulmasında yardımcı rol oynuyor ve bu konuda fazlasıyla başarılı olduğunu da görebiliyoruz.

Monero adresine bakıldığında açık harcamalar ve genel görünüm anahtarları ile birlikte 95 karakterlik bir dize karşımıza çıkıyor.

Monero Saklama Biçimleri Hakkında

Monero depolama işlemini yapabileceğiniz güvenilir bir adres var ve sizler de ‘’Mymonero.com’’u ziyaret ederek depolama sürecini daha kusursuz bir hale getirebilirsiniz. İlk işiniz yeni bir hesap oluşturmak olacaktır. Sonrasında ise login anahtarınızı not etmeniz gerekiyor. Devamında özel anahtar girişi yapacaksınız ve public adresinizi de bulmanız gerekiyor. Süreç oldukça basit ve zaten siteye giriş yaptığınızda nasıl ilerlemeniz gerektiği de sizlere aktarılacaktır.

Monero ve Bitcoin Kıyaslaması

Bitcoin’i detaylı bir şekilde ele aldığımızda açık ve gayet şeffaf olduğunu görebiliyoruz. Blok zincire erişim konusunda herhangi bir sorun yaşamazsınız ve dileyen herkes bu zincire kolayca erişim sağlayabilir. Açık bir defter olarak nitelendirmek de mümkündür ve BTC’nin kendini savunduğu ve ön plana attığı en önemli detaylardan bir tanesi de budur. Monero’ya baktığımızda ise gizlilik konusunun çok önemli olduğunu ve şifrelemenin üst seviyelerde olduğunu görebiliyoruz. Aslında en büyük farklardan bir tanesi de budur. Yeni başlayanlar için erişim her zaman daha zor ve sıkıntılı olmuştur ancak güvenlik adına bu detayların değerli olduğunu da belirtmekte fayda var.

Bitcoin elbette her geçen gün daha popüler ve daha tercih edilir bir hal alıyor ancak Monero’nun gelişimine baktığımızda da bunu görebiliyoruz. Mali açıdan incelendiğinde inanılmaz bir büyüme kaydettiği de apaçık ortada ve Monero’yu dikkat çekici kılan en önemli detaylardan bir tanesi de budur. Herhangi bir şekilde blok sınırı yoktur ve dinamik olarak ölçeklenebiliyor olması da yine en önemli detaylardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Monero elbette denetlenebilir ancak seçilen kişilere bu izni veriyor ve bu da güvenlik detayını bir adım daha öne taşıyor. Denetleme için özel görüş anahtarı verilmesi mümkündür ve bu da yine kullanıcı onayında gerçekleşecektir.

Monero Gelecekte Nerede Olacak?

An itibarıyla gizlilik konusu en büyük sıkıntılardan biri olarak lanse ediliyor ancak yaratıcıları, güvenilirlik konusunda bunun büyük bir ihtiyaç olduğunu savunuyorlar. Bu konu ilerleyen yıllarda aşılacak ve Monero herkese açık hale geldiği takdirde daha cazip ve daha popüler bir hal alacaktır. Şu ana kadar büyük gelişmeler ve yatırımlar ile birlikte çok önemli bir yer edinmeyi başarmış durumda ve gelecekte de bunu sürdüreceğini düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir