Ripple Hakkında bilmeniz Gerekenler

Ripple şeklinde bir arama yaptığınızda birçok kaynakta ‘’Banker Parası’’ gibi bir tanımlama karşınıza çıkıyor. Bu tanımlama ne kadar doğru bilinmez ancak Ripple hakkında merak edilen çok fazla şey var ve bizler de bu detayları araştırıp sizinle paylaşmak istedik. Bankalar Ripple’a neden bu kadar çok değer veriyor diye düşündünüz mü? Ripple ve XRP neden sürekli karşı karşıya geliyor? Aslında birçok soru işareti var ancak kaynak yetersizliği nedeniyle insanlar bu kripto para hakkında bilgi edinemiyor. Şimdi dilerseniz sahip olduklarımızı sizinle de paylaşalım ve soru işaretlerini de bir nebze olsun gidermeye çalışalım.

Ripple ve XRP Karşılaştırması

  • Birçok kaynakta hatalı bilgi verilmeye devam ediliyor ve Ripple ile XRP’nin aynı olduğunu yazan kaynaklar bile mevcut. Öncelikle bu yanlışı düzeltmek istiyoruz. Ripple ve XRP kesinlikle aynı şeyler değildir. Eğer Ripple ile ilerlemek istiyorsanız bu ayrımın da farkında olmanız gerekiyor.
  • Ripple, sahip olduğu sistem ve işleyiş bakımından ele alındığında bir yazılım şirketi olarak karşımıza çıkıyor ve en doğru tanımlama da kesinlikle bu olacaktır. XRP’ye baktığımızda ise gerçek bir Token olduğunu görebiliyoruz. Aslında çok basit bir fark var ve yine bu ayrımı yapmak da çok zor olmayacaktır. Ripple’ın tokeni XRP’dir ancak iki farklı terimi aynıymış gibi lanse etmek kesinlikle hatalı bir bilgi olacaktır.
  • Çok ilginç bir açıklama var ve bu açıklamayı da sizinle paylaşmak istiyoruz. Ripple Ceo’sunu artık yakından tanıyoruz ve ismini sık sık duyduğumuz için aileden biri haline gelmiş durumda. Yaptığı açıklamada XRP’yi gerçek bir kripto para olarak görmediğini dile getiriyor. Bu açıklaması kısa süre içerisinde büyük şaşkınlık yarattı ancak söylediklerinden geri adım atmadı. Yine aynı isme göre Bitcoin ve Ethereum da kripto para değil.
  • Ripple, piyasaya adım attığı gün 100 milyarlık XRP Tokeni piyasada yerini aldı. Üreticiler ise bu rakamın 20 milyarlık kısmını bir teminat niteliğinde kendilerine ayırdılar ve kalan tokenler de bağış olarak alındı. Bir diğer açıklamaya baktığımızda ise 3 milyarlık token’in serbest kaldığını görebiliyoruz. Dijital para dünyasında gerçekten garip şeyler dönüyor ancak merak etmeyin yatırımcıları olumsuz etkileyen bir durum değildir.
  • Ripple şirketini genel hatları ile değerlendirdiğimizde piyasada yer alan tokenlerin %60 gibi bir kısmına sahip olduğunu görebiliyor ve bu da tahmin edersiniz ki çok büyük bir güç. Tüm alış verişlerin güvenilir nodlar tarafından denetlendiğini de belirtmek gerekiyor ve bu detay da büyük bir öneme sahiptir. XRP ile birlikte Ripple’ı diğer paralardan ayıran ve daha güvenilir olmasını sağlayan detay da tam olarak budur.

Güvenilirlik

Piyasada dolanan ve alışp veriş halinde olan Tokenlerin büyük bir kısmı sizce nerede? Elbette Ripple şirketinin bünyesinde ve bu durum birçok yatırımcıyı tedirgin ediyor diyebiliriz. Peki ama neden? Şirket, ani bir kararla tüm tokenleri piyasaya sürdüğünde ortalık yıkılacak ve hatta yer yerinden oynayacak. Bunu yapabilir düşüncesi de yatırımcıları endişelendiriyor ve aslında onların neden diken üstünde olduklarını da daha net bir şekilde anlayabiliyoruz.

Bir bilgi daha verelim… Ripple şirketinin bir dönem 55 milyarlık token kitlediğini de belirtmekte fayda var. Bankacılık işleri ve ilgili süreç için hibe etme durumu da bu sayede gerçekleşiyor. Bununla birlikte kullanımı gerçekleştirilmeyen tokenlerin geri alındığını düşünürsek hali hazırda 53 milyar gibi bir XRP karşımıza çıkıyor.

Bankalar ve XRP İlişkisi

Ripple’ı detaylı bir şekilde araştırırsanız çok sayıda köklü firma ile ortak işlere imza attığını ve hatta anlaşmaya sahip olduğunu sizler de göreceksiniz. Aynı zamanda xCurrent ürününü kullanıyor olması da Ripple’ı çok daha avantajlı ve tercih edilir bir hale getiriyor. Bunun nedeni ise bu ürün sayesinde ucuz ve hızlı işlem avantajı sunuluyor olmasıdır.

Kurumlar ile birlikte yatırımcıların da XRP’ye çok fazla ihtiyacı olmuyor ve xRapid sistemi de bunu fazlasıyla karşılıyor.

Ripple ve XRP Tokeni

XRP Tokeni ile ilgili bir gerçek var ve bu gerçek de tokenin yaratımının resmi bir prosedüre karşılık gelmiyor olmasıdır. Birçok kaynakta konu ile ilgili detaylı bir bilgi yer almıyor ancak sizlere sunduğumuz bilginin gerçekliğinden emin olduğumuzu söyleyebiliyoruz.

Tahvil mi Değil mi?

Bu konu hakkında henüz net bir karar verilebilmiş değil. Tahvil mi yoksa değil mi sorusuna yanıt verecek olan yetkili tek kurum ise ‘’SEC’’ olarak karşımıza çıkıyor. Belirlenecek sonuç ile birlikte yine bu sayfa üzerinden sizlere bilgi vermeye devam edeceğiz.

Ripple’a yeni başlayacak olanlar için birçok detay bilgiyi bu makalede sunmaya çalıştık. Yatırımcılar için güvenilir ve değerli bir kripto para olduğunu belirtmek gerekiyor ve gelişen dünyada yine binlerce insanın dikkatini çekmeyi başarmış durumda. Sizler de Ripple ile yakından ilgilenmeden önce makalemize göz atabilir ve detaylar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir