Steemit Hakkında Bilinmeyenler

Birçok kaynakta Steem olarak da bilinen profesyonel bir haber servisi şeklinde tanımlama yapmak mümkündür. Blockhain veritabanı kullanılarak oluşturulan ağ sayesinde sorunsuz bir haberleşme sağlanıyor. Bu sosyal haber servisi sayesinde kullanıcılar birtakım içerikler paylaşıyor ve bu içeriklerin alacağı etkileşim ile birlikte Steem tokeni ya da Steem Dolar’ı kazanıyorlar. Evet yanlış duymadınız internet üzerinden içerik üreterek para kazanmak çok kolay ve bunu daha güvenilir bir mecrada yapabiliyorsunuz. Paylaşacağınız içeriklerin elbette ilgi çekici olması gerekiyor ve daha fazla kişiye erişmesi de en önemli detaylardan bir tanesidir. Bunu sağladığınız takdirde sizler de kısa vadede olmasa bile uzun vadede kazanç elde etme şansına sahip olacaksınız.

Takvimler 2016’yı gösterdiğinde etkileyici bir proje olarak karşımıza çıkan Steemit, an itibarıyla kusursuz bir ilerleme kaydetmiş durumda ve her geçen gün daha popüler hale geldiğini de görebiliyoruz. Kurucuların büyük bir kısmı hali hazırda projede yer alıyor ancak bir isim bu ekibe veda etti. Larimer isimli kurucu üye, 15 Mart 2017 tarihinde ekipten ayrıldığını belirtti.

İşleyiş Hakkında

Çok farklı ve hoş bir konsepte sahip olduğunu belirtmek gerekiyor. Ülkemizde yayın hayatına devam eden Ekşi Sözlük benzeri bir çalışma ancak elbette çok daha üst düzey bir seviyede yer alıyor Kullanıcılar oluşturdukları içeriğe dayalı olarak kazanç elde ediyorlar ve tabii ki az önce de belirttiğimiz gibi bu içeriklerin genel hitap etmesi ve ulaşması gerekiyor. Metinler ya da içerikler, blok zincirine kaydediliyor ve bu zincir üzerinden insanlara sunuluyor. Steemit’e dilerseniz fotoğraf da depolayabilirsiniz ve bu tür bir ayrıcalık sunduğunu da belirtmekte fayda var.

Kullanıcılar, yazı ya da yorumları oylama hakkına sahiptir ve verilecek olan oylar neticesinde içerik üreticileri de token kazanıyor yani dijital para kazancı elde ediyorlar.

Blok Zinciri Hakkında

Steem adı verilen merkezsiz bir ağ üzerinde çalışan Steemit, güçlü bir blok zincirini de karşımıza çıkartıyor. Bitcoin ile çok fazla kıyaslanıyor ancak blok zinciri konusunda büyük farklar söz konusu ve dilerseniz bu detaya da hep birlikte göz atalım. Steem’in hız sınırlaması bulunmuyor ya da yapılan işlemlerde herhangi bir şekilde işlem ücreti durumu söz konusu değildir. Kullanıcılar ya da hesaplar hiçbir şekilde kısıtlanmaz ve bant genişliği konusunda da kusursuz bir yapılanmadan bahsetmek mümkündür.

Steem Power Hakkında

‘’SP’’ kısaltması ile birçok kaynakta karşı karşıya geldiğimiz steem power, etki miktarına karşılık gelen bir steem şeklinde tanımlanıyor. İlgili kullanıcının steem gücü ne kadar yüksek olursa yorum ya da mesaj üzerindeki etkisi de buna bağlı olarak daha güçlü ve daha etkili olacaktır. Steem power, aynı zamanda kullanıcının etki gücünü de ortaya koyuyor ve onu diğer kullanıcılardan bir adım daha öne taşıyor.

İçerik üreticileri, %50 likit para birimi üzerinden Steem Power ödülü seçme hakkına sahip oluyor. Kullanıcıları ve yatırımcılar için ise daha farklı bir durum söz konusudur.

İçerik yaratıcıları, varsayılan %50 likit para birimi (STEEM ve Steem dolarının bir bileşimi) ve % 50 STEEM Power yerine %100 STEEM Power ödül seçme hakkına sahiptir. Kullanıcılar ve yatırımcılar, güçlendirme (powering up) adı verilen, likit STEEM’i STEEM Power’e dönüştürme seçeneğine de sahiptir.

Steem Power’ın doğrudan aktarılamadığını da belirtmek gerekiyor ve bununla birlikte ticaretini de yapamıyorsunuz. Hesap sahibi, toplam hesap üzerinden steem gücünün 1/13’üne kadar olan miktarı likit steem çekim şeklinde alabilir ancak bu da güç azalmasına neden olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir