Zcash Nedir, Ne Değildir?

Bitcoin ile benzerlikler gösteren açık kaynak kodlu bir kripto para birimidir ve son dönemde adını daha sık duyduğumuz için detaylı bir inceleme yapmak istedik. Bu sayede sizler de yeni bir kripto para birimi ile tanışmış olacaksınız. Zcash yapılanmasında her bir coin işlemi blok zinciri adı verilen sistem üzerinde herkese açık bir şekilde gözler önüne seriliyor ve görüntülenebiliyor. Zcash, gizlilik konusunda fazlasıyla hassas davranıyor ve hatta geliştirmeler ile birlikte kısa süre içerisinde çok daha popüler ve tercih edilir hale geleceğini düşünüyoruz. Şimdi dilerseniz piyasanın en popüler para birimi olan Btc ile bir kıyaslama yapalım ve bu kıyaslama sonucunda sizler de aradaki farkları daha net bir şekilde görmüş olacaksınız.

Bitcoin ve Zcash

Zcash, kullanıcıların hassas bilgileri hiçbir şekilde zorlanmadan ve sorun yaşamadan ortaya çıkarmalarını sağlayan özel bir teknolojiye sahip ve bu teknoloji sayesinde işlevsellik de bir adım öne taşınıyor. Bu konuda Bitcoin ile aralarında önemli bir ayrım söz konusu ve aslında Zcash’i daha tercih edilir hale getiren detaylardan bir tanesi de kesinlikle budur.

Pazar Payı Hakkında

21 milyon adetlik bir arz söz konusu ve üretim sınırlaması karşımıza çıkıyor. Birçok dijital paranın üretim süreci gibi madencilik detayı karşımıza çıkıyor. Zcash’i benzersiz hale getiren önemli detaylardan birini de sizinle paylaşmak istiyoruz ve bu sayede pazarda daha önemli bir yere sahip olduklarını da görebiliyoruz. Şirket geliştirme ekibi ile birlikte vakfın ortak hareket ederek Blockhain fonundan faydalandığını da belirtmek gerekiyor ve bu şekilde finanse ediliyor. Zcash’in sürekli olarak desteklenmesi ve geliştirilmesi gibi bir durum söz konusudur ve bu da pazardaki yerini ve konumunu çok daha güçlü bir hale getiriyor.

Pazar payına bakıldığında 826 milyon dolar gibi muazzam bir rakam karşımıza çıkıyor. bu rakam elbette her geçen gün biraz daha artıyor ve yatırımcıların ilgisine bakılacak olursa gelecekte çok daha güçlü bir seviyeye ulaşacağını tahmin etmek de zor olmayacaktır.

Kullanılan Teknoloji

Zcash, sıfır bir doğrulamasının farklı bir biçimini baz almış durumda ve kaynaklara baktığımızda bu teknolojinin Eli Ben Sasson ile birlikte Alessandro Chiesa’nın da yer aldığı araştırmacılar topluluğu tarafından yürütüldüğü görülüyor.

Zcash teknolojisi sayesinde işlem detayları kamuya açık bir şekilde paylaşılabiliyor ve görüntüleme konusunda herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. İsteğe bağlı şeffaflık durumundan söz etmek mümkündür ve bu sayede işletmelerin denetlenmesi de daha kolay bir hal alıyor. Bu tür bir husus söz konusu olduğu takdirde denetlemeler için de gerekli izinler verilecektir.

Zcash teknolojisi, şifreli not alanları ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor ve bu konuda da birçok para biriminden ayrılmaktadır. Göndericinin, alıcı kişiye gizli bir mesaj iletmesi mümkündür ve kullanılan teknoloji bunu da mümkün hale getiriyor. İlgili notun tüm kullanıcılar tarafından görüntülenmesi yerine sadece alıcı tarafından görüntülenmesi kesinlikle daha güvenilir ve sağlıklı olacaktır.

Elbette her zaman olumlu detaylar karşımıza çıkmıyor ve bu teknolojinin eksileri de mevcut. Bunlardan bir tanesi de kısıtlamalardır ve geliştirmelerin büyük bir kısmı da çoğu zaman bu kısıtlamalara takılabiliyor.

Dijital para dünyasında popüler hale gelmeyi başaran isimlerden biri olan Zcash, pazardaki yerini her geçen gün biraz daha güçlü hale getiriyor ve bu gücü de en iyi şekilde kullandığını görebiliyoruz. Sizler de incelemelerinizi yapabilir ve Zcash hakkında detaylı bilgi edindikten sonra yatırımlarınızı bu doğrultuda yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir